utorok 2. septembra 2014

8 spôsobov ako používať menej plastu v domácnosti

Zrejme všetci z nás sme si vedomí toho, aké vplyvy majú na životné prostredie a živočíchy plasty. Sú nebezpečné pre rastiliny, nás, živočích na suchu i vo vode. Chemické látky v plastoch predstavujú nebezpečie aj na naše celkové zdravie. Plast je však už veľmi rozšírený a je naozaj ťažké sa mu vyhýbať. My vám však dnes prinášame zopár tipov ako ho trošku obmedziť vo vašej domácnosti. Udržujte vašu rodinu zdravšiu, šťastnejšiu a šetrnejšiu voči prírode...


1. Kozmetické produkty v kúpeľni
Zdroj
Nakúpte si skelenené dózy a fľaštičky a uložte vaše kozmetické prípravky v nich. Vatové tampóny, tyčinky do uší a iné pomôcky sa skvelo schovajú aj v skelenených dózach. No a kozmetika? Vyrobte si vlastnú, domácu, prírodnú, zdravšiu a šetrnejšiu pre prírodu. Na internete nájdete mnoho návodov napríklad na domáce masky na vlasy, balzamy na pery, i krémy na ruky.

2. Potraviny v sklenných dózach
Používajte sklenené alebo plechové kontajnery na ukladanie potravín, ako sú cestoviny, orechy, korenie, obilniny a strukoviny. Navyše vážené orechy, či korenie sú väčšinou oveľa lacnejšie ako tie vákuovo balené.
Zdroj
3. Mlieko a džúsy v sklenených fľašiach
Kedykoľvek je to možné kupujte džúsy a mlieko v sklenených fľašiach. Sú ekologickejšie a chemicky neupravované. Čo sa teda o tých plastových povedať nedá, všakže?!

4. Pite vodu z kohútika
Fľaša vody je nákladná a vytvára veľké množstvo odpadu. Namiesto toho, investujte do dobrého vodného filtra, kúpte si sklenenú fľašku, naplňte ju o noste ju so sebou, kamkoľvek idete. Sklenené fľaše sú trochu ťažšie, ale sú vynikajúcou voľbou, pretože môžete do svojej vody pridať kľudne aj citrón a iné prírodné ochucovadlá. Samozrejme bez toho, aby fľaška vsala do seba ich chuť.
Zdroj
5. Pri nákupe potravín zájdite k lahôdkovému pultu
Nenakupujte salámy, mäsá, syry vo vákuových obaloch. Zas a znova platí: nebalené - lepšia cena, nebalené - menej chemických látok!

6. Nakupujte s plátenými taškami
Chodíte po nákupoch a stále si musíte priplatiť za tašky, lebo na ne zabudnete? Predstavte si koľko nákupných plastových tašiek sa minie na celom svete. Prečo k nim prispievate pri každom nákupe ďalšími? Kúpte si peknú látkovú, vydrží vám mesiac, ak nie roky, viac unesie a teraz sa nájdu už ozaj originálne kúsky.

7. Kupujte drevené hračky
Určite máte doma drevenú hračku, s ktorou sa hrala ešte vaša mama, keď bola malá. Drevené hračky sú kvalitné, pekné, bezpečnejšie, retro a in! A hlavne sa dedia z generácie na generácie, či minimálne medzi súrodencami. Našo vyhadzovať peniaze za plastové haraburdy, ktoré sú nekvalitné a často aj životu nebezpečné.
Zdroj
8. Kompostujte
Využijete menej sáčkov na smeti a získate svkelé hnojivo pre vaše rastlinky.

Zdroj

Využívate niektorý z týchto tipov?

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára